Gāzes tirgus pārskats:
2021. gada 3. ceturksnis
Gāzes cenas sasniedz vēl nebijušu līmeni
- Nepieredzēti augsts līmenis un straujas svārstības
- Eiropas krātuvju aizpildījums pirms ziemas atpaliek no iepriekšējo gadu līmeņa
- Krievija ierobežo eksportu uz Eiropu
- Rūpnīcu slēgšana augsto cenu dēļ
Neredzēti augsts līmenis un straujas svārstības
2021. gada 3. ceturksnī vidējā Eiropas dabasgāzes standarta TTF biržas cena bija 36,54 EUR/MWh, kas ir par 488 % vairāk nekā tajā pašā ceturksnī pērn. Šīs informācijas sniegšanas brīdī TTF biržas indeksa 2022. gada nākotnes darījumu cena pārsniedz 50 EUR/MWh, tātad tā ir par 243 % augstāka nekā pirms gada un par 96 % augstāka nekā pirms trim mēnešiem otrā ceturkšņa beigās. TTF nākamā mēneša nākotnes darījumu cenas ir bijušas ārkārtīgu nepastāvīgas, it īpaši septembrī, kad vienas dienas laikā cenas svārstījās gandrīz 10 EUR/MWh robežās un sasniedza augstāko līmeni virs 86 EUR/MWh. Gāzes cenas ir kāpušas vairāk nekā naftas cenas par MWh, un Āzijas SDG (LNG) indekss JKM virza Eiropas TTF biržas cenas vēl augstāk.
Eiropas krātuvju aizpildījums pirms ziemas atpaliek no iepriekšējo gadu līmeņa
Pēc iepriekšējā gada aukstās ziemas, kam sekoja auksts pavasaris, dabasgāzes krātuvju aizpildījums Eiropā bija zemā līmenī. Tas pats par sevi nebūtu nekas nepārvarams, bet vasarā trūkumu ir veicinājuši daudzi faktori. Spēcīgais pieprasījums no Āzijas, ko izraisīja ekonomiskā izaugsme, pāreja uz mazāk piesārņojošu degvielu un gaisa kondicionēšanu ir radījusi lielu pieprasījumu un līdz ar to augstas cenas Āzijā, kas piesaista SDG (LNG) tur, nevis Eiropā. Eiropas cenām atliek vienīgi sekot tām līdzi. Tuvojoties ziemai, krātuvju aizpildījums arvien vairāk atpaliek no iepriekšējo gadu līmeņa. Ja gaidāmā ziema izrādīsies auksta, tā var Eiropā izraisīt gāzes deficītu.
Krievija ierobežo eksportu uz Eiropu
Krievija ir galvenā dabasgāzes piegādātāja Eiropai. Lai gan pašas Krievijas ražošanas apjomi 2021. gadā ir palielinājušies par aptuveni 12 % salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, Krievija joprojām ierobežo piegādes Eiropai, kas ļautu papildināt zemos krājumus. Tās rīcībai ir daudzi iespējamie iemesli. Viens no tiem ir pievilcīgākas SDG (LNG) cenas Āzijā, kas piesaista daļu papildu saražotā. Otrs iemesls ir fakts, ka pašas Krievijas krājumi pēc pagājušās ziemas bija ļoti zemi, tāpēc tā kā prioritāti izvirza iekšzemes krājumu papildināšanu, vienlaikus labprāt pieņemot lielo naudas plūsmu no pārdošanas Eiropā, pateicoties augstajām cenām. Trešais ir politisks iemesls, kāpēc Krievija varētu ierobežot piegādes un ļautu veidoties deficītam, lai nodrošinātu, ka Eiropa izvērtētu Nord Stream 2 cauruļvada projekta steidzamo nepieciešamību un noteiktu tā ātrāku palaišanu. Nord Stream 2 projekts ir pabeigts, un ir iesniegta visa nepieciešamā dokumentācija, tomēr Vācijas varas iestādēm apmēram līdz gada beigām ir jāapstiprina tā palaišana, tāpēc paredzams, ka tas ilgs vairākus mēnešus. Pēdējais politiskais stāsts ir plaša spekulācija, bet ļoti iespējams, ka ierobežotā piedāvājuma faktiskais pamatojums praksē ir pirmie divi ekonomiskie iemesli. Tas nozīmē, ka pat tad, ja tik ļoti gaidītais Nord Stream 2 projekts tiks palaists, tas šogad var arī nepiegādāt tik bagātīgu gāzes plūsmu kā tiek sagaidīts.
Rūpnīcu slēgšana augsto cenu dēļ
Augstās dabasgāzes cenas sāk ietekmēt ekonomiku, jo tiek slēgtas rūpnīcas. CF Industries ir slēdzis divus objektus Apvienotajā Karalistē, kur tika ražoti 60 % no valsts pārtikas un dzērienu CO2 izejvielām. Arī norvēģu uzņēmums Yara ir samazinājis amonjaka ražošanu visā Eiropā. Dažas aplēses liecina, ka tad, ja citi amonjaka ražotāji sekos šim piemēram un samazinās ražošanas apjomu, tas pats par sevi var samazināt dabasgāzes pieprasījumu par apmēram 3,5 %. Skaidrs ir tas, ka augstās gāzes cenas zināmā mērā samazinās patērētāju pieprasījumu, taču tām vēl nav izdevies sasniegt cenu kāpuma griestus.
Šis tirgus pārskats ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem. Mūsu mērķis ir godprātīgi apkopot atbilstīgākos datus no dažādiem avotiem, tomēr šo analīzi nevajadzētu uzskatīt par padomu vai vienīgo pamatu kādai darbībai.