fbpx
IZVĒLNE

Gāzes tirgus pārskats:
2021. gada 2. ceturksnis

Augstākās dabasgāzes cenas pēdējo 13 gadu laikā

  • Auksts pavasaris veicina cenu pieaugumu
  • Iepumpēšanas sezonas aizkavēšanās palielina krātuvju deficītu
  • Eiropas cīņa pret Āziju, piesaistot LNG
  • Atgriežoties normālā līmenī, pieaug preču cenas

1.attēls. Enerģijas cenas, 2020–2021., Refinitiv

1.attēls. Enerģijas cenas, 2020–2021., Refinitiv 

Auksts pavasaris veicina cenu pieaugumu

Tā kā pavasarī Eiropas lielākajā daļā temperatūra bija zemāka par vidējo, pieauga dabasgāzes pieprasījums un līdz ar to saglabājās augstas cenas. Tā rezultātā Eiropas TTF etalona vidējā cena 2021. gada otrajā ceturksnī bija 20,98 EUR/MWh, kas ir ievērojams 219 % pieaugums, salīdzinot ar to pašu periodu 2020. gadā, kad cenas bija rekorzemas samazinātā pieprasījuma un vīrusa problēmu dēļ. Augstais pieprasījums otrajā ceturksnī, visticamāk, spēcīgi ietekmēs cenas atlikušajā gada periodā. Pastāv varbūtība, ka salīdzinoši augstais līmenis saglabāsies un turpinās pieaugt, pateicoties vairākiem cenu pieauguma veicinošiem faktoriem.

Iepumpēšanas sezonas aizkavēšanās palielina krātuvju deficītu

Līdz 1. ceturkšņa beigām gāzes krājumi Eiropā pēc aukstās ziemas bija ievērojami iztukšoti. Situācija saasinājās, kad pavasarī arvien saglabājās salīdzinoši zema temperatūra, un tas izraisīja neparedzēti lielu apkures pieprasījumu, palielinot cenas un novirzot tieši patēriņam plūsmas, kas citos gadījumos būtu virzītas krājumu papildināšanai. Tas savukārt nozīmēja to, ka krātuves bija ievērojami tukšākas nekā iepriekšējos divos gados, tomēr to uzpildīšanu nevarēja sākt kā ierasts marta beigās vai aprīļa sākumā, bet glabāšanas krājumu zemākais līmenis tika sasniegts apmēram mēnesi vēlāk. Tagad piegādātāji visā Eiropā steidz nodrošināt piegāžu drošību un uzpildīt nepieciešamos apjomus, radot vēl lielāku spiedienu uz gāzes cenām turpmāk.

2. attēls. Gāze Eiropas krātuvēs, sezonāli 2017.–2021. gadā, AGSI+

2. attēls. Gāze Eiropas krātuvēs, sezonāli 2017.–2021. gadā, AGSI+  

Eiropas cīņa pret Āziju, piesaistot LNG

Āzijā joprojām ir ievērojams sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) pieprasījums. Eiropai nākas konkurēt par LNG, solot pietiekami augstas cenas. Pēdējo mēnešu laikā Āzijas indeksi, piemēram, etalons JKM (Japan-Korea Marker), ir vēl vairāk auguši, neraugoties uz cenu pieaugumu Eiropā. Tā rezultātā ir strauji samazinājušies LNG sūtījumi uz Eiropu, jo pārdevēji saņem labākas cenas Āzijā. Iepriekš aplūkotās tukšo krātuvju situācijas kontekstā Eiropai šie sūtījumi ir nepieciešami, tāpēc arī mūsu reģionā nepārtraukti cenas tiek pārskatītas, ceļot tās vēl vairāk. Otrā ceturkšņa beigās TTF nākotnes līgumu cena 2022. gadam ir apmēram 24 EUR/MWh, proti, aptuveni par 70 % vairāk nekā pirms gada.

Atgriežoties normālā līmenī, pieaug preču cenas

Globālo finanšu tirgu lielā tēma ir tā dēvētā “atgriešanās pie normālas” tirdzniecības. Pēc apmēram gadu ilgas procesu apturēšanas pasaule atkal atveras, izraisot ekonomiskās aktivitātes pieaugumu. Tā rezultāts ir dažādi saistīti efekti. Pirmkārt, ir vispārējais pieprasījuma pieaugums, kas izraisa strauji augošu degvielas, materiālu un preču nepieciešamību, it īpaši, ja uz to raugās gadu no gada. Otrkārt, procesu apturēšana ir samazinājusi ražošanas un pakalpojumu apjomus, un piegādes atjaunošanai ir nepieciešams vairāk laika nekā pieprasījuma atgūšanai. Šis piegādes trūkums ir acīmredzams visās nozarēs no mikroshēmām līdz iepakojuma materiāliem. Treškārt, šī pieprasījuma un piegādes nelīdzsvarotība palielina cenas un rada inflācijas pieaugumu. Raksturīgi, ka inflācijas un straujas ekonomiskās izaugsmes laikā izejmateriāli ir aktīvu klase ar tendenci uz vislielāko pieaugumu. Tādējādi pēdējo 12 mēnešu laikā jēlnaftas un benzīna cena ir pieaugusi gandrīz par 100 %, oglēm vairāk nekā par 120 %, bet varam un alumīnijam — par 60 %. Tā kā ar dabasgāzi tiek aizstātas citu enerģijas avotu preces, papildus citiem iepriekšminētajiem faktoriem vienmērīgs citu enerģiju cenu pieaugums neizbēgami paaugstina gāzes cenas.


Šis tirgus pārskats ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem. Mūsu mērķis ir godprātīgi apkopot atbilstīgākos datus no dažādiem avotiem, tomēr šo analīzi nevajadzētu uzskatīt par padomu vai vienīgo pamatu kādai darbībai.

Klientu atbalsts
Darba dienās 9:00-18:00

+371 6000 6100