fbpx
IZVĒLNE

Pret gāzi jāizturas ar cieņu

Droša gāzes lietošana

Dabasgāze, kā kurināmais, ir ļoti ērta un tīra, kā arī tās sadegšana izdala tikai ūdens tvaikus un nelielu daudzumu oglekļa dioksīda, taču jāievēro visas lietošanas un drošības prasības.

Gāzes katli un ūdens sildītāji ir regulāri jākopj, vēlams reizi gadā. Neapkopts aprīkojums var palielināt enerģijas patēriņu un izraisīt negadījumus. Apkopes apkope jāveic uzticamam un licencētam pakalpojumu sniedzējam.

 

Gāzei vajadzīgs skābeklis

Gāzes iekārta jāpasargā no putekļiem, tai jābūt savienotai ar tīru dūmvadu, kas ir piemērots dabasgāzes dūmgāzēm un ir ar attiecīgu izmēru. Istabā, kurā atrodas gāzes iekārta, jābūt pietiekamai gaisa plūsmai, kas nodrošina pilnīgu dabasgāzes sadegšanu.

Lai pilnībā sadedzinātu vienu kubikmetru gāzes nepieciešami aptuveni 10 kubikmetri gaisa. Svaigā gaisa padevei jābūt nodrošinātai mazās istabās, it īpaši vannas istabās, lietojot gaisa režģi vai atvērumu zem durvīm.

Gāzes negadījumu cēloņi

  • Ierīces bez apkopes, vecas caurules un nevērība.
  • Neatļauta ventilācijas cauruļu vai dūmvada izplūdes caurules labošana, vai gāzes iekārtas dūmvada novirzīšana uz nepareizo cauruli.
  • Aizsērējusi dūmvada izplūdes caurule.
  • Bojātas vai sarūsējušas caurules un savienojumi.
  • Gāzei neatbilstošu materiālu lietošana cauruļu uzstādīšanā.
  • Mazas un nevēdinātas istabas ar gāzes iekārtai nepietiekamu gaisa plūsmu.
  • Nolietojusies gāzes iekārta.

Noderīgi zināt

  • Gāzes liesmai jābūt zilai, nevis dzeltenai (attiecas arī uz plīti).
  • Ja griesti kļūst dzeltenīgi vai brūni, radušās problēmas ar skursteni.
  • Aizdomu gadījumā vienmēr jāveic pārbaude. Šo darbu var veikt tikai uzņēmums vai persona ar atbilstošu kvalifikāciju.
  • Oglekļa monoksīda detektoram jābūt uzstādītam visās apdzīvotās telpās, kurās atrodas gāzes iekārta, kas savienota ar skursteni.

Gāzes iekārtu uzturēšana/apkope

Gāzes apkures katliem un ūdens sildītājiem regulāri jāveic apkope, to ieteicams veikt reizi gadā. Iekārtas, kam netiek veikta apkope, var paaugstināt enerģijas patēriņu un negadījumus. Apkopes ieteicams veikt pie uzticama un licencēta pakalpojuma sniedzēja.

Apkopes parasti ietver šādas pārbaudes:

Gāzes apkures katls

  • Gāzes boileris – Darbības režīma pārbaude. Siltummaiņa pārbaude. Siltummaiņa tīrīšana, ja nepieciešama. Degļa apkope. Aizdedzes un jonizācijas elektrodu pārbaude. Sifona tīrīšana un izplešanās tvertnes apkope. Sadegšanas parametru izmērīšana.
  • Cirkulācijas sūknis – Sūkņa režīma, elektrisko savienojumu, ūdens savienojumu un pārslēga pārbaude.
  • Filtri – Dubļu filtru tīrīšana. Gāzes filtru pārbaude un maiņa, ja tā nepieciešama.
  • Gāzes apgāde – Vizuāla pārbaude, trauksmes ierīču pārbaude, gāzes iekārtu stāvokļa pārbaude, mērīšanas ierīču stāvokļa pārbaude.
  • Regulēšanas, mērīšanas un vadības ierīces – Energosistēmas, kabeļu un savienojumu pārbaude.

Gāzes ūdens sildītājs

  • Ūdens sildītājs – iekārtas darbības pārbaude.
  • Siltummainis – siltummaiņa pārbaude un tīrīšana, ja nepieciešama.
  • Deglis – degļa pārbaude un tīrīšana, ja nepieciešama.
  • Ūdens filtrs – ūdens filtra pārbaude.
  • Degļa sprauslas – degļa sprauslu tīrīšana.
  • Izplūdes caurule – izplūdes caurules apkalpošana, ja nepieciešama.
  • Gāzes apgāde – vizuāla pārbaude, gāzes iekārtu stāvokļa pārbaude, mērīšanas ierīču stāvokļa pārbaude.

Oglekļa monoksīda detektors

Līdzīgi kā ar dūmu detektoru regulāri jāpārliecinās, ka oglekļa monoksīda detektors strādā uzticami un pareizi. Lai to izdarītu tev jānospiež pārbaudes poga reizi mēnesī un jāsagaida skaņas signāls, kas apstiprinās par ierīces darbības statusu. Sensors regulāri jātīra, izmantojot putekļu sūcēju vai lupatu. Regulāri jāpārbauda baterijas.

Detektors jāpasūta internetā vai jāiegādājas specializētos veikalos. Oglekļa monoksīda detektors jāuzstāda visās apdzīvotās telpās, kurās atrodamas gāzes iekārtas, kas savienotas ar skursteni, piemēram, apkures katls vai ūdens sildītājs. Elenger iesaka uzstādīt detektoru pie sienas istabās, kurās atrodamas arī citas ar degšanu saistītas iekārtas, piemēram, malkas krāsns, kamīns vai plīts.

Vairāk par oglekļa monoksīda detektoriem lasiet ŠEIT.


Gāzes noplūde

Dabasgāzei, kas tiek lietota mājokļos, tiek pievienots aromāts, lai cilvēki spētu sajust gāzes noplūdi. Specifiska gāzes smaka izdalās gāzes noplūdes gadījumā. Noplūdes gadījumus pazemes cauruļu sistēmās atklāj ar specializētiem gāzes mērīšanas instrumentiem.

Gāzes noplūdes gadījumā nepieciešams

  • Aizvērt gāzes padevi, ja iespējams.
  • Vēdināt istabas, atverot durvis un logus.
  • Nelietot atklātu uguni vai elektrību un, ja iespējams, izslēgt elektrības padevi gāzes noplūdes zonā.
  • Pamest bīstamo zonu.

Gāzes iekārtu pārbaude un nomaiņa

Ja plānojat nomainīt gāzes plīti, ūdens sildīšanas, apkures vai kādu citu dabasgāzes iekārtu savā mājoklī ar jaunāku, mēs iesakām to uzticēt kvalificētam ekspertam. Gāzes iekārtu drošība ir īpašnieka atbildība. Lai parūpētos par drošību jāpatur prātā, ka izstrādājuma atbilstības akts paredz regulāru tehnisku apkopi gāzes iekārtām. Rekomendētais apkopes intervāls tiek noteikts gāzes iekārtas servisa rokasgrāmatā. Jāpārbauda gāzesvadi un, ja to uzstādīšana notikusi pirms vairāk nekā 15 gadiem un apgādes sistēma atrodas publiskā celtnē vai publiskās telpās daudzdzīvokļu ēkā, tad pārbaude jāveic reizi četros gados. Gāzes iekārtas, kurām nav veiktas apkopes un tās nav labā darba stāvoklī, ir jālabo vai jāaizvieto. Tomēr pieredze rāda, ka vecas gāzes iekārtas, it īpaši ar gāzi darbināmie ūdens sildītāji, pārsvarā ir novecojuši, to lietošana ir bīstama un tos nepieciešams aizvietot. Kad iegādājies jaunas iekārtas, paturi prātā, ka visām gāzes iekārtām, kas ražotas Eiropas tirgum, kopš 1996. gada jāatbilst saskaņotajiem standartiem un jābūt ar CE marķējumu. Gāzes apkures katli, ūdens sildītāji, gāzes plītis un nomaiņas darbi var tikt pasūtīti no licencētām gāzes iekārtu tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem.

Droša gāzes lietošana

Gāzes iekārta jāpasargā no putekļiem un jāsavieno ar tīru un piemērotu dūmvadu. Kā arī jābūt pietiekamai gaisa plūsmai telpā, kur atrodas gāzes iekārta, lai varētu paļauties uz ierīci.

Gāzes kļūmes gadījumā zvanīt 114.

Drošai ilgtermiņa gāzes iekārtu lietošanai vajadzīga regulāra iekārtu pārbaude, ko veic speciālists. Nepareizi lietotas iekārtas var radīt negadījumus. Ievērot visus lietošanas un drošības noteikumus ir ļoti svarīgi.

 


Oglekļa monoksīda detektori

Oglekļa oksīda detektoru uzstādīšana ir obligāta daudzās Eiropas valstīs, Elenger iesaka tos uzstādīt arī Latvijas dabasgāzes lietotājiem. Sensors jāuzstāda visās dzīvojamās telpās, kurās atrodas gāzes iekārta, piemēram, ūdens sildītājs, kas savienots ar skursteni. Glābšanas dienests rekomendē sensorus uzstādīt arī vietās, kur atrodas ierīces, kas veic citus sadegšanas procesus, piemēram, malkas krāsns vai kamīns. Oglekļa monoksīda sensors signalizē, kad oglekļa monoksīda koncentrācija gaisā tuvojas cilvēka veselībai bīstamam līmenim. Bez sensora noteikt oglekļa monoksīda daudzumu ir neiespējami, jo tas ir bezkrāsains, bez smaržas un bez garšas. Pirmās oglekļa monoksīda saindēšanas pazīmes – galvassāpes, reibonis, nogurums un slikta dūša. Cilvēks var neizjust šos simptomus kamēr ir nomodā, taču guļot tie var būt pavisam nemanāmi.

 

Kur uzstādīt oglekļa monoksīda detektoru?

Oglekļa monoksīda detektors jāuzstāda vietās, kur gāzes iekārta savienota ar skursteni, piemēram, virtuvē vai vannas istabā, kur lieto ūdens sildītāju. Viens sensors paredzēts tikai vienai telpai, jo ierīce mēra oglekļa monoksīda līmeni blakus sensoram. Dzīvojamās ēkās ar vairākiem stāviem ieteikts uzstādīt detektoru katrā stāvā, kā arī katrā guļamistabā.

Ja sensors uzstādīts telpā, kur nav sildītāja, tam jābūt tuvu cilvēka elpošanas rādiusam istabā. Piemēram, dzīvojamā istabā sensoram jābūt novietotam cilvēka sejas augstumā, esot sēdus,piemēram, dīvānā vai uz krēsla. Guļamistabās oglekļa monoksīda sensoram jābūt pēc iespējas tuvāk guļvietai.

Atšķirībā no dūmu detektora, oglekļa monoksīda sensors jāuzstāda pie istabas sienas 0,5 līdz 1,5 metru augstumā no grīdas un līdz 3 metru attālumā no oglekļa monoksīda avota. Sensoru nedrīkst novietot ventilācijas sistēmu tuvumā. Ja gāzes katls atrodas vannas istabā, pārliecinies, ka oglekļa monoksīda sensors ir piemērots uzstādīšanai mitrās vietās.

 

Klientu atbalsts
Darba dienās 9:00-18:00

+371 6000 6100