IZVĒLNE

Negaidīta Balticconnector apstādināšana draud ar miljoniem eiro lieliem zaudējumiem

Igaunijas un Somijas energokompānijas lūdz Latvijas valdību un vienoto dabasgāzes un pārvades operatoru AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) uz gadu pārcelt plānoto starptautiskā gāzes cauruļvada “Balticconnector” darbības apturēšanu mēneša garumā. Būtiska jaudu ierobežošana dabasgāzes starpsavienojumā radīs vairākus miljonus eiro lielus zaudējumus un iedragās “Balticconnector” uzticamību nākotnē.

Baltijas valstu un Somijas enerģētikas uzņēmumi kopīgā atklātā vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam norāda, ka nepiekrīt “Conexus” plānam maijā faktiski apturēt Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojuma “Balticconector” darbību, par šādu ieceri paziņojot vien marta beigās, īpaši laikā, kas tāpat ir kritisks un izaicinošs. “Balticconector” laicīgi neizziņotā apstādināšana saistīta ar “Conexus” plānu veikt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus.

“Godprātīgi esam mēģinājuši panākt vienošanos ar “Conexus” par remontdarbu atlikšanu, tomēr neesam raduši dzirdīgas ausis. Tāpēc aicinām dabasgāzes un pārvades operatoru un Latvijas valdību rast risinājumu, kā plānotos darbus atlikt uz gadu,” uzsver Elenger valdes loceklis Kalevs Reiljans, viens no vēstules parakstītājiem. “Pretējā gadījumā būsim spiesti iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzību miljoniem eiro apmērā saistībā ar radītajiem zaudējumiem”.

“Brīdinājums tikai mēnesi pirms plānotajiem remontdarbiem neļauj tirgus dalībniekiem tik īsā laikā atrast alternatīvus piegādes avotus par saprātīgu cenu. Daudzi gāzes pārdošanas līgumi ir noslēgti uz gadu, un mēs strādājam atbilstoši noslēgtajiem līgumiem,” vēstules parakstītāju pozīciju skaidro Kalevs Reiljans. “Valdības, uzņēmumi un patērētāji ir ārkārtīgi sarežģītā situācijā Covid-19 krīzes dēļ, un papildu izdevumi situāciju tikai apgrūtinās.”

Pēc energokompāniju pārstāvja teiktā, Somijas, Lietuvas un Igaunijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatori nav sankcionējuši “Conexus” plānotos remontdarbus, kas rada šaubas par pieslēguma uzticamību nākotnē. “Šāds solis iedragās gan labi sākto sadarbību starp valstīm un starpsavienojuma uzticamību, gan visa reģiona enerģētisko drošību,” brīdina Kalevs Reiljans.

Marta beigās “Conexus” informēja enerģētikas kompānijas, ka plāno sākt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus, pārtraucot dabasgāzes pārvadīšanu Igaunijas virzienā un būtiski ierobežojot jaudas “Balticconnector” starpsavienojumā visu maiju. Neskatoties uz Baltijas valstu un Somijas uzņēmumu lūgumu atlikt remontdarbus, nav panākta vienošanās, kas apmierinātu visas iesaistītās puses. Tādējādi enerģētikas uzņēmumi 2020. gada 3. aprīlī iesniedza kopīgu vēstuli Latvijas valdībai, kā arī Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas sistēmu operatoriem, aicinot rast risinājumu un vismaz par gadu vēlāk pārcelt remontdarbu veikšanu.

Vēstule pieejama: https://bit.ly/34aWolk

Klientu atbalsts
Pirmdienās - ceturdienās 9:00-18:00
Piektdienās 9:00-17:00

+371 6000 6100