Dabasgāze - tīra un ērta
Kāpēc izvēlēties dabasgāzi?
Dabasgāze ir tīrākais un ērtākais enerģijas avots. Salīdzinot ar alternatīviem vietējiem enerģijas avotiem, gāzes apkures izmaksas ir zemākas nekā elektriskās vai eļļas apkures izmaksas. Ja siltumsūkņiem nepieciešama elektriskās apkures palīdzība reālu saaukstēšanās gadījumā un rodas slēptās izmaksas, tad gāzes katliem papildu avots nav nepieciešams.
Kā gāzes patērētājam tev nevajag katru dienu tīrīt savu pavardu/kamīnu no pelniem, glabāt granulas vai pirkt dīzeļdegvielu. Modernie gāzes katli tiek konktrolēti automātiski, saglabājot tavu mājokli siltu pat tad, kad esi ārpus mājas uz ilgāku laiku.
Dabasgāzei degot, tā neizdala kaitīgus sadegšanas izmešus, putekļus un kvēpus. Process aiz sevis atstāj tikai oglekļa dioksīdu un ūdens tvaikus. Turklāt gāzes cauruļvadi atvieglo enerģijas transportēšanu, samazina piesārņojumu un troksni. Dabasgāze nepiesārņo apkārtnes gaisu un saudzē Latvijas mežus.
Gāzes pieslēgums paaugstina īpašuma vērtību un palīdz to uzturēt, kas ir būtiski, ja esi iegādājies īpašumu ar bankas palīdzību un vēlies to pārdot nākotnē.
Lietošanas iespējas
Arvien biežāk mājokļos izmanto videi draudzīgas un enerģiju taupošas gāzes iekārtas. Tiek lietoti dabasgāzes apkures katli un ūdens sildītāji, kā arī dažādas citas mājsaimniecības ierīces.
Sadzīves gāzes iekārtas nepieciešams pārbaudīt reizi gadā, lai pārliecinātos par to drošību un izvairītos no lielāka enerģijas patēriņa vai ārkārtas labošanas.
Padomi, kā samazināt apkures izmaksas
- Izvēlies piemērotu apkures sistēmu.
Veidojot apkures sistēmu, konsultējies ar speciālistu, lai uzstādāmā katla jauda būtu optimāla. - Uzstādi tehniku, kas strādā tavā labā.
Mūsdienu katliem ir pieejamas automātiskas vadības sistēmas. Izmanto tehnoloģijas priekšrocības, piemēram, iestati katlu tā, lai naktī vai esot prom no mājām, istabas temperatūra būtu par dažiem grādiem zemāka. - Pielāgo boilera temperatūru.
Samazini karstā ūdens temperatūru laikā, kad tas netiek izmantots. Tādā veidā vari izvairīties no liekas ūdens sildīšanas. - Ļauj siltumam cirkulēt.
Nenovieto skapjus vai plauktus radiatoru priekšā, jo tas neļaus siltumam cirkulēt.
- Ļauj aukstumam palikt ārpusē.
Kad kļūst tumšs, nolaid logu žalūzijas. Tādā veidā samazināsi no stikla izstaroto vēsumu. - Vēdini istabu pareizajā veidā!
Uz īsu brīdi pilnībā atver logus, aizverot radiatora termostatu un arī enerģijas padevi. - Veic apkures katla apkopi vismaz reizi gadā.
Katlam bez regulāras apkopes ir augstāka dūmgāzu temperatūra un arī enerģijas patēriņš. Turklāt tas var apdraudēt gan cilvēku veselību, gan tavu īpašumu.
Vairāk enerģijas taupīšanas padomu varat atrast ŠEIT.
Gāzes iekārtu uzturēšana/apkope
Gāzes apkures katliem un ūdens sildītājiem regulāri jāveic apkope, to ieteicams veikt reizi gadā. Iekārtas, kam netiek veikta apkope, var paaugstināt enerģijas patēriņu un negadījumus. Apkopes ieteicams veikt pie uzticama un licencēta pakalpojuma sniedzēja.
Apkopes parasti ietver šādas pārbaudes:
- Gāzes boileris – Darbības režīma pārbaude. Siltummaiņa pārbaude. Siltummaiņa tīrīšana, ja nepieciešama. Degļa apkope. Aizdedzes un jonizācijas elektrodu pārbaude. Sifona tīrīšana un izplešanās tvertnes apkope. Sadegšanas parametru izmērīšana.
- Cirkulācijas sūknis – Sūkņa režīma, elektrisko savienojumu, ūdens savienojumu un pārslēga pārbaude.
- Filtri – Dubļu filtru tīrīšana. Gāzes filtru pārbaude un maiņa, ja tā nepieciešama.
- Gāzes apgāde – Vizuāla pārbaude, trauksmes ierīču pārbaude, gāzes iekārtu stāvokļa pārbaude, mērīšanas ierīču stāvokļa pārbaude.
- Regulēšanas, mērīšanas un vadības ierīces – Energosistēmas, kabeļu un savienojumu pārbaude.
- Ūdens sildītājs – iekārtas darbības pārbaude.
- Siltummainis – siltummaiņa pārbaude un tīrīšana, ja nepieciešama.
- Deglis – degļa pārbaude un tīrīšana, ja nepieciešama.
- Ūdens filtrs – ūdens filtra pārbaude.
- Degļa sprauslas – degļa sprauslu tīrīšana.
- Izplūdes caurule – izplūdes caurules apkalpošana, ja nepieciešama.
- Gāzes apgāde – vizuāla pārbaude, gāzes iekārtu stāvokļa pārbaude, mērīšanas ierīču stāvokļa pārbaude.
Līdzīgi kā ar dūmu detektoru regulāri jāpārliecinās, ka oglekļa monoksīda detektors strādā uzticami un pareizi. Lai to izdarītu tev jānospiež pārbaudes poga reizi mēnesī un jāsagaida skaņas signāls, kas apstiprinās par ierīces darbības statusu. Sensors regulāri jātīra, izmantojot putekļu sūcēju vai lupatu. Regulāri jāpārbauda baterijas.
Droša gāzes lietošana
Gāzei vajadzīgs skābeklis
Dabasgāze, kā kurināmais, ir ļoti ērta un tīra, kā arī tās sadegšana izdala tikai ūdens tvaikus un nelielu daudzumu oglekļa dioksīda, taču jāievēro visas lietošanas un drošības prasības.
Gāzes iekārta jāpasargā no putekļiem, tai jābūt savienotai ar tīru dūmvadu, kas ir piemērots dabasgāzes dūmgāzēm un ir ar attiecīgu izmēru. Istabā, kurā atrodas gāzes iekārta, jābūt pietiekamai gaisa plūsmai, kas nodrošina pilnīgu dabasgāzes sadegšanu.
Lai pilnībā sadedzinātu vienu kubikmetru gāzes nepieciešami aptuveni 10 kubikmetri gaisa. Svaigā gaisa padevei jābūt nodrošinātai mazās istabās, it īpaši vannas istabās, lietojot gaisa režģi vai atvērumu zem durvīm.
Gāzes negadījumu cēloņi
- Ierīces bez apkopes, vecas caurules un nevērība.
- Neatļauta ventilācijas cauruļu vai dūmvada izplūdes caurules labošana, vai gāzes iekārtas dūmvada novirzīšana uz nepareizo cauruli.
- Aizsērējusi dūmvada izplūdes caurule.
- Bojātas vai sarūsējušas caurules un savienojumi.
- Gāzei neatbilstošu materiālu lietošana cauruļu uzstādīšanā.
- Mazas un nevēdinātas istabas ar gāzes iekārtai nepietiekamu gaisa plūsmu.
- Nolietojusies gāzes iekārta.
Noderīgi zināt
- Gāzes liesmai jābūt zilai, nevis dzeltenai (attiecas arī uz plīti).
- Ja griesti kļūst dzeltenīgi vai brūni, radušās problēmas ar skursteni.
- Aizdomu gadījumā vienmēr jāveic pārbaude. Šo darbu var veikt tikai uzņēmums vai persona ar atbilstošu kvalifikāciju.
- Oglekļa monoksīda detektoram jābūt uzstādītam visās apdzīvotās telpās, kurās atrodas gāzes iekārta, kas savienota ar skursteni.
Gāzes noplūde
Dabasgāzei, kas tiek lietota mājokļos, tiek pievienots aromāts, lai cilvēki spētu sajust gāzes noplūdi. Specifiska gāzes smaka izdalās gāzes noplūdes gadījumā. Noplūdes gadījumus pazemes cauruļu sistēmās atklāj ar specializētiem gāzes mērīšanas instrumentiem.
Gāzes noplūdes gadījumā nepieciešams
- Aizvērt gāzes padevi, ja iespējams.
- Vēdināt istabas, atverot durvis un logus.
- Nelietot atklātu uguni vai elektrību un, ja iespējams, izslēgt elektrības padevi gāzes noplūdes zonā.
- Pamest bīstamo zonu.
Gāzes iekārtu pārbaude un nomaiņa
Ja plānojat nomainīt gāzes plīti, ūdens sildīšanas, apkures vai kādu citu dabasgāzes iekārtu savā mājoklī ar jaunāku, mēs iesakām to uzticēt kvalificētam ekspertam. Gāzes iekārtu drošība ir īpašnieka atbildība. Lai parūpētos par drošību jāpatur prātā, ka izstrādājuma atbilstības akts paredz regulāru tehnisku apkopi gāzes iekārtām. Rekomendētais apkopes intervāls tiek noteikts gāzes iekārtas servisa rokasgrāmatā. Jāpārbauda gāzesvadi un, ja to uzstādīšana notikusi pirms vairāk nekā 15 gadiem un apgādes sistēma atrodas publiskā celtnē vai publiskās telpās daudzdzīvokļu ēkā, tad pārbaude jāveic reizi četros gados. Gāzes iekārtas, kurām nav veiktas apkopes un tās nav labā darba stāvoklī, ir jālabo vai jāaizvieto. Tomēr pieredze rāda, ka vecas gāzes iekārtas, it īpaši ar gāzi darbināmie ūdens sildītāji, pārsvarā ir novecojuši, to lietošana ir bīstama un tos nepieciešams aizvietot. Kad iegādājies jaunas iekārtas, paturi prātā, ka visām gāzes iekārtām, kas ražotas Eiropas tirgum, kopš 1996. gada jāatbilst saskaņotajiem standartiem un jābūt ar CE marķējumu. Gāzes apkures katli, ūdens sildītāji, gāzes plītis un nomaiņas darbi var tikt pasūtīti no licencētām gāzes iekārtu tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem.
Droša gāzes lietošana
Gāzes iekārta jāpasargā no putekļiem un jāsavieno ar tīru un piemērotu dūmvadu. Kā arī jābūt pietiekamai gaisa plūsmai telpā, kur atrodas gāzes iekārta, lai varētu paļauties uz ierīci.
Gāzes kļūmes gadījumā zvanīt 114.
Drošai ilgtermiņa gāzes iekārtu lietošanai vajadzīga regulāra iekārtu pārbaude, ko veic speciālists. Nepareizi lietotas iekārtas var radīt negadījumus. Ievērot visus lietošanas un drošības noteikumus ir ļoti svarīgi.
Oglekļa monoksīda detektora uzstādīšana
Detektors jāpasūta internetā vai jāiegādājas specializētos veikalos. Oglekļa monoksīda detektors jāuzstāda visās apdzīvotās telpās, kurās atrodamas gāzes iekārtas, kas savienotas ar skursteni, piemēram, apkures katls vai ūdens sildītājs. Elenger iesaka uzstādīt detektoru pie sienas istabās, kurās atrodamas arī citas ar degšanu saistītas iekārtas, piemēram, malkas krāsns, kamīns vai plīts.
Oglekļa monoksīda detektori
Kopš 2018. gada 1. janvāra Igaunijā oglekļa monoksīda detektoru uzstādīšana ir obligāta, taču Elenger rekomendē tos uzstādīt arī Latvijas dabasgāzes lietotājiem. Sensors jāuzstāda visās dzīvojamās telpās, kurās atrodas gāzes iekārta, piemēram, ūdens sildītājs, kas savienots ar skursteni. Glābšanas dienests rekomendē sensorus uzstādīt arī vietās, kur atrodas ierīces, kas veic citus sadegšanas procesus, piemēram, malkas krāsns vai kamīns. Oglekļa monoksīda sensors signalizē, kad oglekļa monoksīda koncentrācija gaisā tuvojas cilvēka veselībai bīstamam līmenim. Bez sensora noteikt oglekļa monoksīda daudzumu ir neiespējami, jo tas ir bezkrāsains, bez smaržas un bez garšas. Pirmās oglekļa monoksīda saindēšanas pazīmes – galvassāpes, reibonis, nogurums un slikta dūša. Cilvēks var neizjust šos simptomus kamēr ir nomodā, taču guļot tie var būt pavisam nemanāmi.
Kur uzstādīt oglekļa monoksīda detektoru?
Oglekļa monoksīda detektors jāuzstāda vietās, kur gāzes iekārta savienota ar skursteni, piemēram, virtuvē vai vannas istabā, kur lieto ūdens sildītāju. Viens sensors paredzēts tikai vienai telpai, jo ierīce mēra oglekļa monoksīda līmeni blakus sensoram. Dzīvojamās ēkās ar vairākiem stāviem ieteikts uzstādīt detektoru katrā stāvā, kā arī katrā guļamistabā.
Ja sensors uzstādīts telpā, kur nav sildītāja, tam jābūt tuvu cilvēka elpošanas rādiusam istabā. Piemēram, dzīvojamā istabā sensoram jābūt novietotam cilvēka sejas augstumā, esot sēdus,piemēram, dīvānā vai uz krēsla. Guļamistabās oglekļa monoksīda sensoram jābūt pēc iespējas tuvāk guļvietai.
Atšķirībā no dūmu detektora, oglekļa monoksīda sensors jāuzstāda pie istabas sienas 0,5 līdz 1,5 metru augstumā no grīdas un līdz 3 metru attālumā no oglekļa monoksīda avota. Sensoru nedrīkst novietot ventilācijas sistēmu tuvumā. Ja gāzes katls atrodas vannas istabā, pārliecinies, ka oglekļa monoksīda sensors ir piemērots uzstādīšanai mitrās vietās.
Pievienošanās gāzapgādes tīklam
Pievienošanās gāzes tīklam nozīmē savienojuma izbūvi no zemesgabala robežas. Papildus tam nepieciešams izveidot gāzes piegādes sistēmu uz zemesgabala un ēkā, jāuzstāda gāzes iekārta, pēc tam var sākt lietot gāzi.
Ja pie tava īpašumma nav gāzes pievada, jāpārliecinās par tuvāko pieejamo gāzesvadu un kurā gāzes apgādes zonā atrodas tavs īpašums.
Tu vari izmantot informāciju un norādēs, ko apkopojis sistēmas operators Gaso ŠEIT.
Noderīgi zināt
Ja objekts ir uz Jūsu vārda, tad līgumu var noslēgt izmantojot Elenger pašapkalpošanās portālā, kur tiek aprēķināts personalizēts piedāvājums.
Līgums jāparaksta ne vēlāk kā mēneša 15. datumā pirms tā mēneša, kurā tiks uzsākts jaunais dabasgāzes tirdzniecības līgums. Īpašniekam vairs citas darbības nav jāveic, Elenger informēs sadales sistēmas operatoru par tirgotāja maiņu un veiks visas nepieciešamās darbības.
Jauna tīkla līguma gadījumā, dabasgāzes tirdzniecības līgums var tikt uzsākts citā laikā. Dabasgāzes tirdzniecības līgums stāsies spēkā reizē ar jaunā tīkla vienošanos.
Ja gāzes patēriņa vietā nav uzstādīts viedais skaitītājs, gāzes skaitītāja rādījums jāziņo katra mēneša pēdējo 5 dienu laikā kā vesels skaitlis, noapaļojot uz augšu. Iesniedzot gāzes skaitītāja rādījumu, jāiesniedz lietotāja vārds un adrese. Tos var iesniegt:
- Lietojot Elenger pašapkalpošanās portālu.
- Lietojot mans.gaso.lv.
Pirms līguma slēgšanas iepazīsties ar dabasgāzes tirdzniecības vispārīgajiem noteikumiem un nosacījumiem. Vispārīgie noteikumi ir būtiska līguma daļa.