fbpx
IZVĒLNE

Gāzes tirgus pārskats: 2022. gada 3. ceturksnis

Krātuvju piepildījums veicina cenu samazināšanos

  • 3. ceturksnī lielas cenu svārstības
  • “Nord Stream 1” tiek slēgts
  • Eiropā gāzes krātuvju piepildījums pirms ziemas pārsniedz plānotos 80%
  • Pieprasījuma kritums palīdz līdzsvarot gāzes tirgu

 

3. ceturksnī lielas cenu svārstības

1. attēls Elektroapgādes cenas, 2021.–2022. gads, Refintiv 

2022. gada 3. ceturksnī Eiropas vidējā dabas gāzes cena TTF novērtējumā bija 171,13 EUR/MWh, kas ir par 368 % vairāk nekā šajā pašā ceturksnī pirms gada. 2022. gada oktobrī TTF cena sasniedza 205,821 EUR/MWh, un 2022. gada novembrim TTF nākotnes cenas novērtējums tuvākajam mēnesim pēdējā 3. ceturkšņa dienā sasniedza 188,80 EUR/MWh. Nākotnes cenu līkne rāda, ka 2023. gadā cena būs tikai nedaudz zemāka – ap 183 EUR/MWh. Salīdzinot ar 2. ceturkšņa beigām, lielākais cenu kāpums līknē ir redzams no 2023. gada aprīļa līdz 2024. gada martam, kad tirgi nosaka augstākas cenas, sākot ar šī gada ziemu, garākam krīzes periodam.

2022. ceturksnis sākās ar pamatīgu cenu pieaugumu, piegādes situācijai pasliktinoties un augusta beigās pat pārsniedzot 340 EUR/MWh. Septembrī tika novērots cenu kritums, ko galvenokārt veicināja izteikta uzkrājumu veidošanās un mazāks pieprasījums.

 

“Nord Stream 1” tiek slēgts

2. attēls Gāzes plūsma no Krievijas uz Eiropu, 2022. gads, ENTSO-G 

Jūlija vidū tirgus dalībnieki prātoja, vai “Nord Stream 1” atjaunos darbību pēc plānotās 10 dienu ilgās apkopes. Lai arī plūsma īslaicīgi tika atjaunota, vēlāk jūlijā tā atkal samazinājās. Pēc vēl vienas plānotās triju dienu ilgās apkopes septembra sākumā plūsma vairs netika atjaunota. “Gazprom” skaidroja to kā turbīnas kļūmi, bet kopš 2. septembra galvenais cauruļvads ir pilnībā slēgts uz nenoteiktu laiku.

Situācija saasinājās, kad septembra otrajā pusē abos “Nord Stream” cauruļvados atklāja neizskaidrojamus sprādzienus. Seismologi noteica zemūdens sprādzienus cauruļvadu vietās. Lai arī šis notikums tiešā veidā vairs neietekmēja pastāvīgās plūsmas, kas jau bija samazinātas līdz nullei, tas mazina cerību atjaunot piegādes plūsmu un palielina bažas par gāzes piegādi.

Pārējos abos galvenajos cauruļvados no Krievijas uz Rietumeiropu kopš pavasara ir slēgta plūsma no Krievijas uz Poliju, tāpēc gāzes plūsma no Malnovas (Mallnow) punkta Vācijā galvenokārt plūst Polijas virzienā.  Vienīgais atlikušais cauruļvads dabasgāzes piegādei Rietumeiropā ir uz Slovākiju pa Ukrainas cauruļvadu. Šī plūsma ir stabila, bet piegādā aptuveni 400 GWh dienā, kas ir aptuveni 10 % no 3500 GWh/dienā, kas lielāko 2021. gada daļu plūda no Krievijas uz Eiropu.

 

Eiropā gāzes krātuvju piepildījums pirms ziemas pārsniedz plānotos 80%

3. attēls Eiropas gāzes uzkrājums, 2017.–2022. gads, AGSI+ 

Eiropā uzkrājums veidojās veselīgā ātrumā visas vasaras garumā, pateicoties apjomīgai sašķidrinātās dabasgāzes piegādei un steidzamai krājumu uzkrāšanai, gatavojoties ziemai. 2022. gada 3. ceturkšņa beigās Eiropas uzkrājumi kopumā veido 979 TWh gāzes, kas ir aptuveni ceturtdaļa no Eiropas pirmskrīzes patēriņa. Tie ir aptuveni 88 % kopējās kapacitātes, pārsniedzot ES mērķa kapacitāti – 80 % līdz 1. novembrim.  Augstais uzkrājuma līmenis ir viens no galvenajiem iemesliem, kas veicina pēdējā mēneša laikā novēroto cenu kritumu.

 

Pieprasījuma kritums palīdz līdzsvarot gāzes tirgu

Vēl viens faktors, kas kaut kādā mērā veicina cenu kritumu, ir pieprasījums. Augstās cenas Ziemeļrietumeiropā šogad ir veicinājušas patēriņa kritumu par aptuveni 7 %, salīdzinot ar pagājušo gadu. Tomēr dažās valstīs kritums ir vēl ievērojamāks – līdz pat 50 %. Kopējā makroekonomikas perspektīva liecina par lejupslīdi, jo Eiropas iepirkumu vadītāju indekss, uzņēmējdarbības apstākļu rādītājs, skalā no 0 līdz 100 saglabājas zem 50 līmeņa visa trešā ceturkšņa garumā.

Lai nu kā, piegādes un pieprasījuma līdzsvars šoziem būs viegli ietekmējams, un samērā labvēlīgi piedāvājuma apstākļi varēs krasi mainīties. Daudz kas ir atkarīgs no Āzijas tirgus pieprasījuma, kopējiem ekonomiskajiem apstākļiem, sašķidrinātās dabasgāzes termināļu komisijas maksām un citiem aspektiem.

Saņemt piedāvājumu


Šis tirgus pārskats ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem. Mūsu mērķis ir godprātīgi apkopot atbilstīgākos datus no dažādiem avotiem, tomēr šo analīzi nevajadzētu uzskatīt par padomu vai vienīgo pamatu kādai darbībai.

Klientu atbalsts
Darba dienās 9:00-18:00

+371 6000 6100