Gāzes tirgus pārskats: 2021. gada 1. ceturksnis
Auksta ziema — mazi krājumi un augstas cenas
- Cenu pieaugums ziemas aukstuma ietekmē
- Spēcīgais pieprasījums Āzijā ietekmē pasaules gāzes tirgu
- Eiropa konkurē ar Āziju par SDG (LNG)
- Ziemas krājumu iztukšošana paaugstina vasaras cenas
- Cenu kāpuma faktori dominē pār kritumu
Cenu pieaugums ziemas aukstuma ietekmē
2021. gada sākuma aukstums Eiropā izraisīja gāzes cenu pieaugumu. Tā rezultātā 2021. gada 1. ceturksnī Eiropas vidējā TTF cena bija 17,97 EUR/MWh, par 57 % pārsniedzot tā paša perioda līmeni 2020. gadā. Tas veidoja cenu dinamiku 1. ceturksnī un, visticamāk, turpinās to ietekmēt visu turpmāko gadu.
Spēcīgais pieprasījums Āzijā ietekmē pasaules gāzes tirgu
Āzijas faktoru trijnieks izraisa cenu pieaugumu arī Eiropā. Pirmkārt, ievērojami vēsāks laiks nekā iepriekšējā gadā bija ne tikai Eiropā, bet arī Āzijas ziemeļaustrumos, izraisot lielu apkures patēriņu gada pirmajos mēnešos. Otrkārt, reģionā ir vērojama spēcīga ekonomikas atveseļošanās, izejot no COVID krīzes. Piemēram, Ķīnas IKP 2020. gada 4. ceturksnī, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pieauga par 6,5 %. Tas ir salīdzinājums ar periodu pirms vīrusa ietekmes uz ekonomiku. 6,5 % ir straujāks pieaugums par apmēram 6,0 % pieaugumu pirms krīzes un pārsniedz analītiķu aplēses. Treškārt, Ķīna seko rietumu piemēram, arvien skaidrāk dodoties ilgtspējības virzienā. Rudenī Ķīna paziņoja savu mērķi — sasniegt oglekļa neitralitāti līdz 2060. gadam un CO2 izmešu maksimumu pirms 2030. gada. Īstermiņā tas varētu Ķīnai likt izmantot vairāk dabasgāzi, nevis ogles, kas rada lielāku piesārņojumu.
Eiropa konkurē ar Āziju par SDG (LNG)
Iepriekš minētie faktori izraisa Eiropas konkurenci ar Āziju SDG (LNG) pārvadājumos. Janvāra sākumā tā sasniedza augstāko robežu, kad aukstajā periodā ziemeļaustrumu Āzijas etalona indekss JKM (Japan Korea Marker) pieauga līdz rekordaugstam līmenim — aptuveni 58 EUR/MWh. Tas savukārt izraisīja SDG (LNG) sūtījumu novirzīšanu no Eiropas uz Āziju, kam sekoja cenu kāpums Eiropā un kavētas piegādes. Situācija normalizējās dažu dienu laikā, kad TTF un JKM atkal pazeminājās. Pagaidām tirgus ir līdzsvarā un starpība starp abiem indeksiem ir vēsturiski normālā līmenī, tomēr Āzijas pieprasījums pēc SDG (LNG), iespējams, turpinās ietekmēt Eiropas cenas nākotnē.
Ziemas krājumu iztukšošana paaugstina vasaras cenas
Aukstā ziema ir izraisījusi strauju līmeņa samazināšanos Eiropas pazemes gāzes krātuvēs. Tas nozīmē krasu pretstatu pagājušajai sezonai, kad ziemas aukstums bija neliels un glabāšanas krājumi bija rekordlieli, tāpēc vasarā samazinājās krātuvju uzpildīšanas pieprasījums un cenas. Tomēr šajā ziemā lielie krātuvju apjomi tika ievērojami izsmelti, tāpēc vasarā tos būs jāatjauno. Tas, visticamāk, liks cenām turēties augstā līmenī vasaras periodā.
Cenu kāpuma faktori dominē pār kritumu
Citi faktori, kas var uzturēt augstas gāzes cenas, ir augošais naftas un ogļu tirgus, kā arī iespējamās Nordstream 2 sankcijas. CO2 izmešu kvotu cenām (EUA) ir augšupejoša tendence, salīdzinoši sadārdzinot ogļu vai degslānekļa izmantošanu, bet vienlaikus mazāk ietekmējot gāzi, jo tai ir zemāki izmeši, un tas var palielināt dabasgāzes kā enerģijas avota pievilcību. Prezidenta Džo Baidena administrācija ir paudusi spēcīgu pretestību Nordstream 2 cauruļvada pabeigšanai — tā būvniecības apstāšanās varētu ierobežot gāzes piegādi Rietumeiropai un tādējādi arī tieši ietekmēt cenas Baltijas reģionā. Iespējamie negatīvie riski galvenokārt ir saistīti ar iespēju, ka pasaules ekonomiskie apstākļi var attīstīties vājāk, nekā tiek prognozēts, vai situāciju, kad gada otrajā pusē ziemas laikapstākļu prognozes paredz mērenu temperatūru.
Šis tirgus pārskats ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem. Mūsu mērķis ir godprātīgi apkopot atbilstīgākos datus no dažādiem avotiem, tomēr šo analīzi nevajadzētu uzskatīt par padomu vai vienīgo pamatu kādai darbībai.