fbpx
IZVĒLNE

Energoefektivitāte – 5 padomi uzņēmumiem

Uzņēmumi visā pasaulē nereti lieto vairāk elektroenerģiju nekā nepieciešams, taču to mainīt ir ne tikai svarīgi, bet arī vienkārši. Šajā rakstā apskatīsim pāris padomus, kas palīdzēs tavam uzņēmumam taupīt enerģiju un atstāt mazāku ekoloģisko nospiedumu. Ierosini šos padomus saviem kolēģiem/darbiniekiem un tavs uzņēmums nekavējoties  piedzīvos soli augšup pa energoefektivitātes kāpnēm.

 

Atvieno elektroierīces, kuras nelieto

Darba dienās – katram darbiniekam iesakām pārliecināties, ka atvieno vai izslēdz visas elektroierīces, kuras tajā brīdī nelieto. Ļoti daudzas iekārtas patērē enerģiju mums nemanot, piemēram, izslēdzot televizoru, turpina degt neliela spuldzīte. Lai atvieglotu šo procesu, var izmantot kontaktligzdas ar ieslēgšanas/izslēgšanas pogu un to savienot ar ierīcēm, kuras izslēdzot, turpina pasīvi patērēt elektroenerģiju. Visbiežāk tie ir telefonu vai klēpjdatoru lādētāji, kas paliek ieslēgti gaidīšanas režīmā. Darba dienai beidzoties viss, kas atliek – nospiest izslēgšanas pogu uz attiecīgā pagarinātāja un nebūs jādomā par pasīvu elektroenerģijas patēriņu.

 

 

 

 

Mazāks elektroenerģijas patēriņš sākas ar spuldzēm

Noteikti pārliecinies, ka tavs uzņēmums lieto tikai LED tipa spuldzītes. Salīdzinot ar halogēnām spuldzēm – LED spuldzītes patērē krietni mazāku devu elektroenerģijas, kā arī tās ir izturīgākas, spēj kalpot pat vairākus gadus. Lai būtu drošs, ka spuldzes netiek darbinātas lieki, iesakām ierīkot kustības sensorus, kas automatizēs gaismas ieslēgšanās un izslēgšanās procesus, tādā veidā optimizējot savu elektroenerģijas patēriņu. Taču, kad iespējams, vislabāk ir izmantot saules gaismu, savā darbavietā paverot visas žalūzijas vai aizkarus. Tā tu ne tikai ietaupīsi naudu, samazināsi elektroenerģijas rēķinu, bet arī ieraudzīsi savu darbinieku sejās smaidu, jo saules gaisma cilvēkos izraisa emocijas, kuras spuldzītes, gluži vienkārši, nespēj. Lai gan spuldzītes ir maziņas, tās darba vietā mēdz būt ļoti daudz, un mainot to, kā tās tiek lietotas, tu redzēsi reālas izmaiņas savā elektroenerģijas patēriņa rēķinā.

Mūsdienās ļoti aktuāli kļuvuši viedie risinājumi elektroenerģijas patēriņam. Savā viedtelefonā uzstādi speciālu vadības aplikāciju ar kuru varēsi kontrolēt kustību sensorus, dažādus slēdžus – šo visu var pielāgot laikapstākļiem, laika intervāliem un, piemēram, darbinieku grafikam. Tādā veidā var automatizēt, piemēram, āra apgaismojumu, padarot elektroenerģijas taupīšanu pavisam ērtu.

 

Veic elektroenerģijas patēriņa auditu

Latvijā lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, kas izmanto vismaz 500 MWh gadā, kā arī lielajiem uzņēmumiem energoaudits ir obligāts, lai identificētu ietaupījuma iespējas. Taču, ja esi mazs vai vidējs uzņēmums – rekomendējam veikt elektroenerģijas patēriņa auditu arī tev. Latvijā ir vairāki profesionāļi, kas ar šo nodarbojās jau gadiem. Ar šī audita palīdzību tu saņemsi detalizētu informāciju par to, kā tieši tavā uzņēmumam kļūt energoefektīvākam. Energoefektivitātes eksperts veiks objekta apsekošanu, elektroenerģijas datu analīzi, novērtēs apgaismojuma sistēmu, noteiks elektroenerģijas patēriņa sadalījumu. Papildus iespējams veikt arī tarifu analīzi un slodzes grafika analīzi. Vizītes beigās eksperts tev sniegs sarakstu ar ieteikumiem energoefektivitātes uzlabošanai, balstoties uz visa, ko novērojis audita laikā.

 

 

 

Darba auto – CNG vai elektroauto

Ja tavs uzņēmums darbiniekiem nodrošina darba auto, rekomendējam izvēlēties CNG (saspiestās dabasgāze) vai elektroauto. Latvijā strauji pieaug elektroauto uzlādes vietas, kā arī, uzstādīt elektroauto uzlādes vietu, piemēram, sava uzņēmuma pagalmā vai garāžā nebūt nav sarežģīti. Lietojot CNG vai elektoauto darba vajadzībām, tavs uzņēmums ietaupīs naudu, kā arī, atstās krietni mazāku ekoloģisko nospiedumu, salīdzinot ar automašīnām, kurās izmanto benzīnu vai dīzeļdegvielu. Elektriskie un CNG auto izdala par aptuveni 25-30% mazāk CO2 nekā auto, kurās izmanto šķidro degvielu.

CNG izmantošana un uzpildes stacijas Latvijā vēl ir attīstības stadijā, taču, kad tās tiks uzstādītas, tā ir laba alternatīva, par kuru ir vērts padomāt.

Uzzināt vairāk

 

 

Ietaupi lietojot dabasgāzi

Dabasgāzes izmantošana uzņēmumā ir lētāka, kā arī videi draudzīgāka alternatīva. Lietojot dabasgāzi var darbināt elektroierīces, veikt pilnīgu telpu apkuri, kā arī darbināt gāzes boilerus priekš karstā ūdens. Izvēloties dabasgāzi tu vari samazināt apkures izmakstas pat trīs reizes, salīdzinot ar naftu vai elektroenerģiju. Kā arī, lietot dabasgāzi ir droši un ļoti ērti. Dabasgāzei degot izdalās tikai ūdens tvaiki un neliels daudzums CO2, tas ir ekoloģiskākais apkures veids. Kā gāzes patērētājam, tev nav jāglabā granulas, tātad nav vajadzīga papildus telpa. Savā uzņēmumā ierīkojot dabasgāzi, kā kurināmo, jāuzstāda arī oglekļa monoksīda detektors, taču to izdarīt ir lēti un pavisam vienkārši.
Vairāk informāciju par dabasgāzi meklē ŠEIT.

 

 

 

Viens no Elenger mērķiem – padarīt mūsu apkārtni, mūsu vidi pievilcīgāku, darba vietas efektīvākas un mājokļus taupīgākus. Līdz ar to piedāvājam dažādus risinājumus elektroenerģijas optimizācijai, kā arī videi draudzīgākas alternatīvas ikdienas enerģijas patēriņam. Sazinies ar mums, lai saņemtu labāko piedāvājumu.

Saņemt piedāvājumu

Klientu atbalsts
Darba dienās 9:00-18:00

+371 6000 6100