IZVĒLNE

Gāzes tirgus pārskats: 2024. gada 3. ceturksnis

Vasara iezīmējās ar svārstīgām dabasgāzes cenām

 

Cenas turpina pieaugt 2024. gada 3. ceturksnī

1. attēls Gāzes cenu attīstība, Refinitiv 

Pēc straujas lejupslīdes no 2023. gada oktobra līdz 2024. gada 1. ceturkšņa beigām, dabasgāzes cenas sāka paaugstināties 2. ceturksnī un turpināja pieaugt 3. ceturksnī. ICE TTF Front-Month nākotnes darījumu sasniedza augstāko punktu 12. augustā, sasniedzot 42,50 EUR/MWh. Tādējādi 3. ceturksnis bija raksturīgs ar ievērojamām svārstībām: cenas sākotnēji kritās jūlijā, bet pieauga par aptuveni 40% no jūlija vidus līdz augusta vidum, sasniedzot iepriekš minēto maksimumu. Šo straujo pieaugumu lielā mērā izraisīja bažas par Krievijas gāzes plūsmām caur Ukrainu, pēc tam, kad Ukraina pārsteidzoši iebruka Krievijas Kurskas reģionā, kur viņi pārņēma kontroli pār Sudžas gāzes tranzīta staciju.

Papildus tam, spriedzes pieaugumsTuvajos Austrumos palielināja nenoteiktību, ar periodiskiem streikiem visu ceturksni. Tomēr, kad Krievijas gāzes plūsma stabilizējās, tirgus nomierinājās, un cenas kritās par aptuveni 19% no augusta maksimuma līdz zemākajam punktam 19. septembrī. Tomēr atjaunotā spriedze Tuvajos Austrumos un prognozes par aukstākiem laikapstākļiem Eiropā izraisīja vēl vienu cenu pieaugumu, kā rezultātā cenas pieauga par aptuveni 20%.

2.attēls Gāzes nākotnes darījumu cenas, Refinitiv 

Papildus ģeopolitiskajiem faktoriem, Eiropa un Āzija piedzīvoja arī spēcīgus vasaras karstuma viļņus, kas palielināja pieprasījumu pēc dzesēšanas un tādējādi paaugstinot gāzes cenas.2024. gada 3. ceturksnī Eiropas dabasgāzes vidējā tirgus vērtība ICE Endex TTF tuvākā mēneša cena bija 35,60 EUR/MWh. Ceturkšņa beigās ICE TTF nākotnes cena novembrim noslēdzās ar 39,04 EUR/MWh 30. septembrī.

Nākotnes cenu prognozes līkne gāzei ziemas mēnešos veidojas nemainīga, kur cenas veidojas ap 40Eur/MWh (skat. 2. attēlu).Šis līmenis atbilst tam, kas bija 2. ceturkšņa beigās, norādot, ka ziemas cenas lielā mērā ir palikušas nemainīgas. Interesanti, ka 2025. gada vasaras cenas ir tikai nedaudz zemākas, svārstoties ap 38Eur/MWh. Šāda salīdzinoši vienmērīga līkne liecina par tirgus mieru un to, ka nav īpašu bažu par fizisku piegādes trūkumu šajā ziemā.Tomēr tas arī nozīmē, ka jebkādi traucējumi pašreizējā piegādes un pieprasījuma līdzsvarā varētu izraisīt straujas izmaiņas, jo tirgus var ātri reaģēt uz kādiem notikumiem.

Eiropa atkārtoti uzsāk ziemu ar augstiem krātuvju uzglabāšanas līmeņiem

3. attēls Sezonāla iesūknēšana un izņemšana no Eiropas krātuvēm, 2019.–2024. g., AGSI+ 

Eiropa atkārtoti uzsāk ziemu ar augstiem gāzes uzglabāšanas līmeņiem. Vasarā galvenā uzmanība gāzes tirgū tiek pievērsta gāzes krātuvju uzglabāšanas līmeņiem un to piepildīšanas tempam, lai nodrošinātu pietiekamas piegādes ziemas sezonai. Šogad Eiropa sāka iesūknēšanas sezonu ar vēsturiski augstiem līmeņiem, pateicoties salīdzinoši siltākai ziemai pagājušajā gadā. Rezultātā iesūknēšanas temps visā vasarā bija nedaudz lēnāks nekā vidēji no 2019. līdz 2023. gadam.

Ar 4.ceturkšņa sākumu sākas arī izņemšanas laiks un oktobris kalpo kā pārejas periods starp iesūknēšanu un izņemšanu. Parasti izņemšana Eiropā sākas no oktobra beigām līdz novembra sākumam. Izņemšanas laiks ir atkarīgs no cenu līknes, jo tirgus dalībnieki mēdz izmantot krājumus mēnešos ar augstākām cenām – parasti no novembra līdz martam. Šī gada nākotnes cenu līkne norāda uz to pašu modeli, ka izņemšana ir paredzēta no novembra līdz martam.

4. attēls Gāze Eiropas krātuvēs, 2019.-2024. g., AGSI+ 

Neskatoties uz lēnāku iesūknēšanas tempu šovasar salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, Eiropas gāzes krātuves atkal tika piepildītas gandrīz līdz maksimālajam līmenim. Septembra beigās uzglabāšanas līmeņi bija sasnieguši aptuveni 94% (skat. 4. attēlu), kas ir augstāks nekā 2019.-2023. gada vidējais rādītājs un ļoti tuvu pagājušā gada rādītājiem. Šis augstais uzglabāšanas līmenis sniedz tirgus dalībniekiem pārliecību, ka Eiropa ir labi sagatavota gaidāmajai ziemas sezonai.

Eiropa ir labi sagatavota gaidāmajai ziemai, taču svārstīgums saglabājas

Gāzes pieprasījums no rūpniecības sektora Eiropā joprojām ir diezgan vājš, taču tiek prognozēts, ka mājsaimniecību, komerciālais un enerģētikas sektors veicinās gāzes patēriņa pieaugumu par aptuveni 10% gadā Ziemeļrietumu Eiropas reģionā (Bloomberg). To veicina prognozes par aukstākiem laikapstākļiem ziemas periodā kā prognozēts iepriekš. Ja pašreizējās prognozes piepildīsies, tad Ziemeļrietumu Eiropas uzglabāšanas līmeņi sezonas beigās atlikums krātuvēs būs aptuveni 40%. Tas ir daudz zemāk nekā šogad, kad Ziemeļrietumu Eiropas uzglabāšanas līmeņi pirms iesūknēšanas sezonas bija virs 55%. Tirgus varētu būt nenovērtējis pietiekami ziemas perioda piegādes risku, jo mēs vēl neesam piedzīvojuši aukstākus laikapstākļus ziemas periodā pēc Ukrainas-Krievijas kara, un, ja auksta ziema patiešām piepildīsies, tad cenas visdrīzāk palielināsies. Tomēr, ja laikapstākļi ziemas periodā būs siltāki, tad cenas, visticamāk, samazināsies līdz līmeņiem, kas bija redzami pagājušajā ziemā. Tāpēc, kā parasti, laika apstākļi ir vissvarīgākais ietekmējošais faktors gāzes cenām ziemas periodā.

Papildus laika apstākļiem vēl viens faktors, kas ietekmē gāzes cenas nākamajos mēnešos ir ģeopolitiskie riski. Pirmkārt, Ukrainas-Krievijas tranzīta līgums par Krievijas gāzes pārvietošanu caur Ukrainu beidzas šogad un pastāv gandrīz nulle iespēju, ka tas turpināsies. Tomēr ir bijušas sarunas par to, vai šīs atlikušās Krievijas plūsmas uz Eiropu varētu novirzīt caur Azerbaidžānas cauruļvadu. Šis ir jautājums, kas joprojām ir atvērts, bet noteikti ietekmēs gāzes cenas Eiropā. Ja šis darījums notiks, tas būs būtisks faktors gāzes cenu samazināšanai. Lai gan pašreizējā piegādes struktūra uz papīra nekavējoties nemainīsies, tas atvērs durvis jautājumam, ka, ja Eiropa pieņem šo darījumu un atzīst šīs plūsmas par Azerbaidžānas gāzi, nevis Krievijas gāzi, tad kāpēc plūsmas no turienes nevarētu būt divkāršas vai trīskāršas salīdzinājumā ar pašreizējām plūsmām caur Ukrainas cauruļvadu? Teorētiski Krievija varētu palielināt plūsmas uz Azerbaidžānu, kas varētu tikt novirzītas uz Eiropu, kas nozīmē lielāku Krievijas gāzes plūsmu uz Eiropu. No otras puses, ja darījums tiks bloķēts, Eiropai būs nepieciešams vairāk LNG, lai kompensētu zaudējumus no Ukrainas cauruļvada gāzes pazušanas. Daļa no tā nāks caur Turciju, bet ievērojama daļa būs jāaizstāj ar LNG. Tas nozīmētu ātrāku krātuvju iztukšošanu ziemā un lielāku nepieciešamību pēc iesūknēšanas vasarā – šie faktori kopā radīs cenu spiedienu uz visu līknes tālāko nākotnes daļu.

Eiropa ir labi sagatavojusies gaidāmajai ziemai, ar gāzes uzglabāšanas līmeņiem tuvu maksimālajai kapacitātei un plašu LNG terminālu infrastruktūru visā kontinentā. Daudzi LNG terminālu sloti joprojām nav izmantoti, jo nav pietiekama pieprasījuma pēc gāzes cenās, kurās daži termināli būtu ekonomiski dzīvotspējīgi. Šie aspekti kombinācijā nozīmē, ka Eiropai ir pietiekami daudz uzglabāšanas un LNG kapacitātes, lai nodrošinātu fizisko gāzes piegādi. Tomēr, neskatoties uz šo gatavību, cenas, visticamāk, paliks svārstīgas. Globālais ģeopolitiskais stāvoklis joprojām ir trausls, un enerģētikas tirgi vienmēr ir ļoti jutīgi pret laika apstākļu izmaiņām, īpaši ziemas periodā.


Šis tirgus pārskats ir paredzēts tikai informatīviem nolūkiem. Mūsu mērķis ir godprātīgi apkopot atbilstīgākos datus no dažādiem avotiem, tomēr šo analīzi nevajadzētu uzskatīt par padomu vai vienīgo pamatu kādai darbībai.

Klientu atbalsts
Pirmdienās - ceturdienās 9:00-18:00
Piektdienās 9:00-17:00

+371 6000 6100